درج رایگان آگهی

جاذبه های گردشگری نکا

استان مازندران
شهرستان نکا
جمعیت 150000 نفر
مساحت 1865 کیلومترمربع
کدتلفن 011

 

درباره نکا

نام نکا را به صورت «نیکاح» و «نیکا» هم آورده‌اند که به معنای شهر و آبادی کوهستانی یا سرزمینی که در آن خیزران یا نوعی نی می‌روید یا آبادی جایگاه «الهه ناهید» است. در داده‌های منابع تاریخی و جغرافیایی تا دوره قاجار اطلاع دقیقی درباره نکا وجود ندارد، اما در منابع جغرافیا نویسان قرون اولیه اسلامی از شهری به نام «مهربان» یا «میردان» در نزدیکی نکا امروزی یاد شده‌است. منطقه‌ای که امروزه نکا نامیده می‌شود  جنب پلی بر روی رودخانه نکا، به وجود آمده‌است. نکا در منطقه‌ای کاملا دشتی قرار دارد و آب و هوای آن معتدل و مرطوب است. مجسمه و ظروف چوبی، حصیربافی، سفال و دست بافت‌ها از مهم‌ترین صنایع دستی نکا به شمار می‌آیند. آب معدنی قر مرض، دریاچه استخر پشت- منطقه هزار جریب- غار باستانی کمیشان-برج آرامگاهی امامزاده عبدالله - جنگل‌های نکا در داخل نکا و امامزاده یحیی نزدیک روستای سیکا از معروف‌ترین مناطق شهرستان نکا به شمار می‌آیند. دریاچه طبیعی روستای استخر پشت که در سی و پنج کیلومتری شهر «نکا» قرار دارد، روزگاری با نیزارهای حاشیه خودنزدیک به بیست هکتار از محیط اطراف را پوشش می‌داد. در چند دهه اخیر به دلیل بی توجهی به این منبع طبیعی نادر وسعت آن به چهارهکتار تقلیل یافته و روز به روز از آن کاسته می‌شود. این دریاچه کوچک و گمنام با مردابهای اطراف خود منظره رؤیایی را در منطقه پدید آورده‌است که در اولین نگاه هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. دریاچه استخر پشت که آب آن به طور غیر محسوس از کف دریاچه تأمین می‌شود، سالهای سال است که برای آبیاری دست کم ۵۰ هکتار از شالیزارهای روستاهای مجاور مورد استفاده قرارمی گیرد. مرداب اطراف این دریاچه روزگاری دراز پناهگاه امنی برای پرندگان بومی خصوصاً اردک‌های وحشی بود اما متأسفانه در چند سال اخیر به دلیل تهاجم شکارچیان مجاز و غیرمجاز به این زیست گاه و کشتار این پرندگان زیبا، نسل آنان در معرض انقراض جدی قرار گرفته‌است. درباره دریاچه طبیعی استخر پشت که بومیان منطقه به آن «اسطل» می‌گویند، افسانه‌های بی شماری نقل شده و اشعاری در وصف آن سروده شده‌است.البته هنوز هم زیبایی خاصی دارد که هر ساله پذیرا مسافرای زیادی از تمام نقاط ایران است.

 

جاذبه های گردشگری نکا

غارگمیشان

این غار در روستای خانه سر در 5 کیلومتری شهر نکا و 20 کیلومتری بهشهر قرار دارد و از سال 1367 مورد بررسی باستان شناسان قرار گرفته است. قدمت غار گمیشان به 14 تا 15 هزار سال قبل یعنی به عصر فراپارینه سنگی برمی گردد. کاوشگران با هدف گاه نگاری، تعیین قدمت، طبقه بندی مصنوعات سنگی، بازسازی اقلیم و مطالعه رژیم غذایی ساکنان این منطقه تحقیقات خود را در این محوطه تاریخی آغار کرده اند . تاکنون 40 هزار تکه استخوانی ، 30 هزار دست ابزارهای سنگی که به عنوان ابزار به کار می رفت و تعدادی سفال در لایه های بالایی کشف شد که می تواند جوابگوی بسیاری از سوالات در خصوص شیوه و نحوه زندگی مردم این منطقه باشد.

غارگمیشان  

 

چشمه آب معدنی قرمرض

آب معدنی قرمرض چشمه ایست که در 10 کیلومتری شهرستان نکا و در میان کوه های جنگلی و سرسبز منطقه هزارجریب قرار دارد. آبی که دارای املاح معدنی است و خواص طبی و طبیعی زیادی دارد. هدفم از نام بردن این چشمه در این پست این است که بگویم در سالهای دور و آن زمانهایی که پدربزرگهای ما از دشت مازندران به سمت روستای کلا همراه با چارپایان شان ییلاق قشلاق می کردند، از شهرستان نکا عبور می کردند و یکی از نقاط اُتراقی آنها همین چشمه آب معدنی قرمرض بود. این نقطه از منطقه هزارجریب در واقع توقفگاهی همه جانبه و عالی برای آنها بود چون هم آب و علوفه در دسترس دام هایشان بود و هم از آب این چشمه استفاده های فراوانی می بردند. امروزه یکی از جاهایی که اکثر ما کلائیان برای تفریح و گذران اوقات خوشی استفاده می کنیم همین چشمه و همین منطقه جنگلی قرمرض است. اینجا جایی است که یاد آور خاطرات بسیاری از دوران جوانی پدرانمان است. تعصب زایدالوصفی نسبت به این مکان داریم. به طوری که این مکان را نسبت به اماکن جنگلی دیگر ترجیح می دهیم. یادم می اید سالها پیش، کسی این مکان را به خوبی نمی شناخت و توجهی به این مکان نمی کرد. مثلا در طول یک سال شاید تعداد کمی به کنار این چشمه می رفتند. ولی هم اکنون جزء تفرجگاه های بزرگ شده است و از شهرهای مختلف استان مازندران و حتی از استانهای دیگر به این چشمه می آیند.

چشمه آب معدنی قرمرض

 

 

دریاچه استخر پشت

این دریاچه در جوار روستای استخر پشت شهرستان نکا، میان دره رودخانه زارم، به صورت گودالی بزرگ و دایره‌ای شکل قرار گرفته که پیرامون آن پوشیده از مزارع برنج و نیزار است. وسعت حوضچه مرکزی آن بیش از نیم هکتار و حاشیه آن در حدود 6 هکتار است. اطراف این دریاچه محوطه‌ای برای اقامت و استقرار وجود دارد که فاقد امکانات خدماتی است. دسترسی به آن از مسیر یک جاده جنگلی بسیار زیبا از شهر نکا صورت می‌گیرد.

دریاچه استخر پشت

 

 

آبشار دزده

آبشار دزده در موقعیت جغرافیایی N363511 E532157 در استان مازندران واقع است. این آبشار در 3 کیلومتری غرب روستای درویشان قرار دارد که نیمی از این مسیر در میان مزارع و مراتع و نیمی در میان جنگل درختان پهن برگ همراه با شیبی ملایم قرار دارد. درویشان، روستایی از توابع بخش هزارجریب شهرستان نکا است. برای دسترسی به این روستا ابتدا وارد جاده نکا-پایین زرندین شده و با ادامه مسیر به روستای بالازرندین میرسید. از این روستا به سمت منطقه غارمرض ادامه مسیر داده تا به روستای سه کیله برسید و وارد جاده فرعی شده تا به روستای درویشان برسید. این آبشار از جمله آبشارهای پرآب منطقه است که حوضچه آن عمق زیادی دارد. آبشار از میان 2 صخره سنگی از ارتفاع 5 متری بهه پایین میریزد و حوضچه سنگی آن بیش از 15 متر ارتفاع دارد. از جمله آبشارهای منطقه میتوان به آبشار سه کیله اشاره کرد که ارتفاع طیادی دارد و از بالای صحره بیرون زده ای به پایین میریزد.

آبشار دزده

 

آبشار اسپه او

آبشار اسپه او در موقعیت جغرافیایی N363600 E534628 در استان مازندران واقع است. این آبشار در نزدیکی روستای پاسند در منطقه هزار جریب نکا واقع است. از جمله جاذبه‌های طبیعی این روستا جنگل‌های سر سبز و خوش آب و هوای آن است و می‌توان از چشمه و آبشار اسپه او به عنوان یکی از شگفتی‌های طبیعت و نعمت‌های طبیعی این منطقه نام برد. برای رسیدن به این آبشار باید چند کیلومتری به شهر بهشهر مانده با دیدن تابلوی روستای پاسند در سمت راست جاده گرگان – ساری در اولین بریدگی جاده دور زده و بعد از گذر از ورودی روستا از ورودی دوم که ورودی جنگل پاسند می باشد از طریق جاده بسیار زیبا و جنگلی روستای پاسند پس از 30 دقیقه به رودخانه (نکاء ) رسید و از این نقطه به بعد با پای پیاده در راستای خلاف جهت رودخانه (به سمت شرق) حرکت نمود – قسمتهائی از این مسیر از داخل رودخانه میگذرد لذا پیمایش مسافت تقریبا دو ساعته این آبشار بسیار مفرح و لذت بخش است. آبشار اسپه او به صورت پلکانی و کاسه ای بوده و منظره بسیار بی نظیری دارد. صد ها حوضچه آهکی در 7 طبقه که در طول سالیان متمادی ایجاد شده باعث ایجاد آبشار شده اند. قسمتهائی از مسیر این آبشار از داخل رودخانه میگذرد لذا پیمایش مسافت تقریبا سه ساعته این آبشار بسیار مفرح و لذت بخش شده است. این آبشار زیبا و دیدنی با ارتفاع بیش از 30 متر، از چشمه ای از دل کوه سیاخانی سرچشمه می گیرد و به رودخانه نکا رود میریزد.

آبشار اسپه او

آبشار اسپه او

 

  طرح ساحلی مروارید

  طرح ساحلی مروارید نکا واقع در 25 کیلومتری شهرستان در طول سال میزبانی مناسب و شایسته ای برای مسافران و گردشگران دور و نزدیک می باشد . این مجتمع تفریحی و توریستی در کنار جاذبه های کم نظیر طبیعی خود دارای امکانات رفاهی و بهداشتی از قبیل :  برق تلفن همگانی سرویس بهداشتی دوش آب اتاق های ثابت برای اقامت شبانه روزی آلاچیق های زیبا پارک کودک *امکانات قایق سواری  قهوه خانه بوفه و کلیه مایحتاج ضروری برای مسافران می باشد . بازدید از این مجتمع و استفاده از این امکانات طبیعی و ریهی آن مطمئناً خالی از لطف نخواهد بود . 

 

پارک تپه تاریخی نارنج باغ

یکی از محل های زیبا و تاریخی شهرستان نکا پارک تپه نارنجباغ می باشد که در خیابان نواب (راه آهن ) قرار دارد این تپه قدمت تاریخی دارد و در حال حاضر با امکاناتی نظیر استخر و رستوران و پارک کودک و محلی برای استراحت مسافران می باشد .

 

چشمه آب معدنی غارمرز

یکی از اماکن طبیعی و تفریحی شهرستان نکا-چشمه معدنی غارمرز است 0 معروفیت این چشمه به خاطر خاصیت درمانی ؛ مخصوصاٌ بیماری های کلیوی ، نه در سطح شهرستان و استان بلکه در سطح کشور نیز مطرح می باشد. این چشمه در 8 کیلومتری جنوب شهرستان در کنار جاده جنگلی مسیر نکا به سد گلورد واقع شده است که نزدیک ترین روستاهای اطراف آن را می توان بالا زرندین و درویشان نام برد. افراد زیادی از نوشیدن آی معدنی نتیجه گرفته اند و اغلب ، در تمامی فصول سال این مکان مملو از جمعیت است . در کنار خواص عالی درمانی این چشمه ، فضا و طبیعت دلچسب ، جذابیت این منطقه را برای مسافران و جهانگران دوچندان کرده است . این منطقه تفریحی و توریستی دارای امکانات رفاهی از قبیل : آلاچیق های زیبا برای استراحت مسافران

پارک کودک و قهوه خانه ستنی و بوفه و ...

 

 

برگرفته از وب سایت : seeiran.ir