درج رایگان آگهی

شهر دیدنی املش

استان گیلان
شهرستان املش
جمعیت 14.950 نفر
مساحت 5.469 کیلومتر مربع
کدتلفن 0142

درباره املش

شهرستان املش با وسعتی حدود 5/469 کیلومتر مربع در مختصات جغرافیایی36 درجه و50 دقیقه تا37 درجه و 8 دقیقه عرض شمالی از خط استواو 50 درجه و 60 دقیقه تا50 درجه و16 دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبدا و در فاصله 75 کیلومتری شهر رشت, مرکز استان گیلان واقع شده است . این شهرستان از شمال به دو شهرستان لنگرود و رودسر از غرب و جنوب به شهرستان سیاهکل و از شرق به رحیم آباد رودسر محدود است . آب و هوای املش به علت قرار گرفتن در کنار ارتفاعات سرسبز و ییلاقات، بسیار مطبوع می‌باشد. قومیت مردم املش گیلک با لهجه بیه پیش (شرق گیلان) وگویش املشی تکلم می‌کنند. مردم املش دارای اعتقادات مذهبی بسیار قوی و اثنی عشری می‌باشند این شهرستان نیزدر قدیم مرکز فرمانروایی سلاطین بوده است. عمدتاً در بخش کشاورزی و دامپروری فعالیت دارند و آثار کشاورزی بدست آمده در این منطقه نشانگر فعالیت‌های کشاورزی در 1500 سال قبل می‌باشد، از محصولات عمده کشاورزی می‌توان برنج، چای، گندم، فندق، مرکبات. گیاهان دارویی، فرآورده‌های دامی و عسل و ابریشم را نام برد اما قسمت اعظم زمین‌های کشاورزی زیر کشت چای است و محصولات چای املش حدود 32% کل تولید کشور می‌باشد عرضه محصولات بدست آمده در روز سه شنبه انجام می‌شود و سه شنبه بازار املش نمونه کاملی از بازارهای سنتی گیلان می‌باشد که مردم این منطقه با حضور گسترده رونق خاصی به آن می‌بخشند، مردم املش روزهای بازار را گالش بازار می‌نامند. این بازار در تمامی طول سال در روزهای سه شنبه برقرار و اگر این روز با مناسبت‌های مذهبی برخورد کند فقط نیمی از روز درآن به داد وستد می‌پردازند. شهرستان املش از نظر ژئومرفولوژی و ناهمواری ها به سه منطقه جلگه ای, کوه پایه ای و کوهستانی تقسیم شده است. بخش جلگه ای از آبرفت های رودهاخانه های شلمان رود, کیا رود و رود کهنه گویه به وجود آمده است که شهر املش بر مخروط افکنه شلمان رود بنا شده است. پل رود (پله رود یا پلورود) و شلمان‌رود, مهم‌ترین ‌رودخانه‌های ‌این‌ منطقه‌اند. پل‌ رود, بزرگ‌ترین‌ رودخانه شرق‌ گیلان‌ است‌. این‌ دو رود از دامنه‌های‌ شمالی‌ البرز سرچشمه‌ می‌گیرند و پس‌ از طی‌ مسیری‌ با شیب‌ زیاد به‌ دریای‌ خزر می‌ریزند. بخش جلگه ای و کوهپایه ای در گذشته نه چندان دور پوشیده ازجنگل انبوه بود اما امروزه بیشتر درختان قطع گردیده و به باغات چای تبدیل شده است. بخش کوهستانی در جنوبی ترین قسمت شهرستان واقع شده و پوشیده از مراتع و بلند ترین قله آن ناتشکوه است. مناطق جلگه ای و کوهپایه ای دارای آب و هوای معتدل خزری و مناطق کوهستانی با زمستان هایی سرد و پوشیده از برف و یخبندان و تابستان هایی خنک و دلپذیر است. و متوسط بارندگی‌ سالیانه این شهرستان, بیش از هزار میلی‌متر است‌. پوشش گیاهی و جانوری: درختان‌ توسکا، افرا، انار ترش‌، انجیر، ازگیل‌ (کنوس‌)، فندق‌، گردو، راش‌، شرم‌، بلوط، ممرز، توت‌، ون‌ و آزاد از رستنی های‌ مهم‌ این‌ ناحیه‌اند. همچنین‌ گیاهان‌ دارویی‌ از قبیل‌ گل‌ بنفشه‌ و ختمی‌، گل‌ گاوزبان‌ و کود کوتو در اکثر نقاط املش‌ می‌رویند. از جانوران‌ و پرندگان‌ روباه‌، شغال‌، گرگ‌، سمور، خرگوش‌، تیهو و سا, عقاب و انواع گونه های پرندگان جلگه ای و کوهستانی را می‌توان‌ نام‌ برد.

مکان ها و جاذبه های گردشگری شهرستان املش

*تالاب زر بیجار املش مناطق ییلاقی و باغات چای
*غار لیاروی واقع در روستای لیاروی بلوردکان املش
*غار تلاین گورج و هفت خم تله سر
*بافت تاریخی شهر املش
* یخچال طبیعی ملجه دشت
*دهکده ییلاقی خسیب دشت
* هلودشت
*چشمه آب معدنی لوزان
*برج تاریخی میل امام
* ساختمان قدیمی محمد تقی خان صوفی سیاوش
*ساختمان قدیمی عبدالعلی خان صوفی
*ساختمان قدیمی گوهر تاج خانم
*سه شنبه بازار املش
*آرامگاه چهار تن از سلاطین کیایی .

 

جاذبه های گردشگری املش

سه شنبه بازار املش

بازار سه شنبه املش نمونه قابل مطالعه از بازارهای هفتگی سنتی در گیلان است که مشخصات کامل بازارهای اغلب نقاط گیلان را در آن می توان دید. حضور طبقات مختلف مردم در این بازار از اشتیاق و علاقه فراوان آنان به شرکت دراین اجتماع پرشور حکایت می کند. بیشتر دید و بازدیدها و آشنائیها در بازار صورت می گیرد و چه بسیار از آشنائیهای بازار که به ازدواج منتهی می شوند. جوانان روستاها پس از یک هفته کار و تلاش ، زیباترین لباسهای خود را پوشیده به سوی بازار می شتابند. حضور در بازار و گشت و گذار در آن بهترین سرگرمی و تفریح برای طبقات مختلف مردم بخصوص جوانان است . هیچ تفریحی برای آنان جاذبه حضور در بازار سه شنبه را ندارد.در این روز حمامیها ،آرایشگران، قهوه چی ها ، اغذیه فروشی ها و صاحبان مسافرخانه ها بسیار فعال و پر تلاش هستند. بازار نعل بندها نیزبه سبب مراجعه مسافران نقاط کوهستانی که خود را با اسب و قاطر به سه شنبه بازار املش رسانده اند گرم و پر رونق است. در این بازار اجناس خارجی نیزعرضه می شود.فروشندگان دوره گرد بیشتر از شهرهای رشت ، آستانه اشرفیه، لنگرود و رودسر هستند. حضور در حلقه مارگیران ،معرکه گیران و درویشها از جنبه های تفریحی سه شنبه بازار املش است.در گذشته هر فروشنده در روز باید مبلغ200ریال به شهرداری پرداخت می نمود.

سه شنبه بازار املش

 

 

پارک جنگلی هلودشت

پارک جنگلی هلودشت این منطقه به دلیل موقعیت مکانی و طبیعی خاص دارای چشم انداز قابل توجهی می باشد. آب و هوای مطبوع کوهستانی، پوشش جنگلی توام با فضاهای مرتعی(شبه جنگل)وزوایای دید گسترده از ویژگیهای خاص این پارک است. این پارک در کیلومتر12جاده ییلاقی بلوردکان خصیب دشت، در مناطق کوهستانی و ییلاقی جنوب غربی شهرستان رودسر و محدوده شهرستان املش واقع گردیده است.این تقسیم بندی ازنظر اداره کل منابع طبیعی می باشد و در گزارش های آن اداره کلدرتمام موار د تقسیمات با تقسیمات کشوری منطبق نیست . منطقه ای است با وسعت435 هکتار و بخش وسیعی با مشخصات ارتفاعات ییلاقی می باشد. این منطقه در بخشهای جنوبی، غربی و شرقی به ارتفاعات سر به فلک کشیده و جنگلهای سرسبز انبوه و منطق شبه جنگلی و از جهت شمال ازطریق یک رشته جاده ماشین رو به طول24کیلومتر به زون جنگلی وبافت روستایی مناطق آغوزچال-بلوردکان-پلدره و…و سرانجام به املش ختم می شود. و همچنین در حد فاصل طول جغرافیایی”49’01 50تا”42’03 50 شرقی و عرض جفرافیایی “20′ 57 36تا”24’59 36شرقی می باشد.

پارک جنگلی هلودشت

 

 

قلعه شاه نشین گورج

قلعه شاه نشین گورج ” از دیگر جاذبه های تاریخی املش است که مربوط به دورانهای پس از اسلام است، این اثر در بخش رانکوه روستای گورج واقع شده و در دوم آبان ماه سال 1382با شماره 10653به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. برای دیدن قلعه گورج نخست باید به املش و از آنجا به دو کیلومتریِ شمالِ روستای گورج رفت، قلعه گورج بینِ روستای گورج و رودخانه چاکرود، رودی کوهی به ارتفاع هزار و 600 متر واقع شده است. این قلعه بین مردم منطقه به نامهای گورجی قلاکوتی، قلعه گردان، شانشین قلعه و قلعه اسماعیلیان معروف است، دسترسی به قلعه از روستای گورج از جاده مالرو، کنار صخرههای طبیعی و دامنه های جنگلی بعد از گذر از سربالایی تند، امکانپذیر است. محوطه قلعه با چهار دیوار از پستی و بلندی کوهها محصور شده است، در شمال غرب قلعه گورج بقایایی از دیوار استحفاظی بزرگی که 25 متر طول و هشت متر ارتفاع دارد، دیده می شود. در ساخت این دیوار از تخته سنگهای طبیعی و گل و آهک استفاده شده است، در سطح جنوبی قلعه دو برج سنگی بزرگ وجود دارد، در محوطه داخلِ قلعه نیز چند آب انبار برای ذخیره آب باران ساخته شده که تنها وسیله ذخیره آب در این قلعه بوده است. در سطح قلعه آثاری از دیوارها و پیِِ بناها دیده می شود که نشان می دهد این قلعه، مسکونی و نظامی بوده است، متاسفانه قسمتهای مختلف این آثار بر اثر کاوشهای غیر مجاز فراوان به شدت ویران شده است، دیوارها و حصارهای قلعه چون در قله کوهی واقع شده که از هر طرف شیب دارد، از نظر دفاعی قلعه را چنان مستحکم می کرد که دسترسی به آن برای مهاجمان کار آسانی نبود، با توجه به سبک معماری می شود این قلعه را متعلق به دوره اسماعیلیه دانست.

قلعه شاه نشین گورج

 

 

دهکده ییلاقی خصیل دشت

دهکده ییلاقی و توریستی خصیل دشت ارتفاع آن 1834متر از سطح دریای آزاد است شکل غالب زندگی مردم،دامداری سنتی است.تعداد محدودی خانوار در آن زندگی می کنند. جاده دسترسی خاکی است .یک قهوه خانه و غذاخوری دارد. علائم و راهنما ندارد ولی مردم شهرستان به صورت سنتی برای گذران اوقات فراغت به محل می آیند.

دهکده ییلاقی خصیل دشت

 

 

عمارت عبدالعلی خان صوفی

عمارت عبدالعلی خان صوفی با قدمتی نزدیک به دو قرن که گویا جزو آثار ثبت شده میراث فرهنگی می باشد، تاکنون ۵ نسل را در خود جای داده است. بانو شکوه مقیمی تنها بانوی این خانه در مصاحبه با گروه تلویزیونی شبکه باران در برنامه (سفربه شهرستانها)می گوید:۷۰ سال است که عروس این خانه هستم واصالتم رشتی است ،جد بزرگ این خاندان حاج نصرا…صوفی-حاج میرزا یحیی خان-نصرت ا…خان صوفی و سپس شوهرم عبدالعلی خان در این خانه زندگی کرده اند که پس از فوت شوهرم من تنها مالک این خانه هستم. این منزل ۳بار مرمت کلی شده و نگهداری چنین خانه هایی که هزینه زیادی را برای مرمت می طلبد،کار دشواری است. بناهای قدیمی دارای یک اندرونی و یک سردر بوده اند که این بنا نیز از این قاعده مستثنی نبود ،در اندرونی که اهل و عیال زندگی می کردند و سر در این خانه محل دیدار همه سران نظامی و خانواده های بزرگ بوده است که برای ملاقات میرزا یحیی خان صوفی که حاکم اینجا بود،می آمدند و در این خانه همیشه به روی خلق باز بوده است.

عمارت عبدالعلی خان صوفی

 

 

پل شاه عباسی املش

این پل در روستای بلوردکان ( بلار دکان ) از توابع دهستان لات لیل، بخش اتاقور شهرستان لنگرود و در 12 کیلومتری جنوب غربی شهر املش و ارتفاع 45 متری از سطح آب های آزاد جهان بر روی دو رودخانه سیاهرود و زیل بره واقع شده است. آب سیاهرود از مغرب و آب زیل بره از شمال غربی روستای بلوردکان جاریست که در زیر این پل به هم می پیوندد . این پل بر سر یکی از مسیرهای راه شاه عباسی که از املش به قزوین کشیده شده بود قرار گرفته، این راه کاروان رو و پر رفت و آمد املش را به نقاطی همچون کهلستان ، لات لیل ،گرسک ، بلوردکان ، هلودشت ، میان لنگه ، اسماعیل آباد و در نهایت قزوین متصل می نمود. این راه در گذشته بسیار حایز اهمیت بوده، بطوریکه در فاصله140 متری این پل بقایای کاروانسرایی مشاهده می شود که ظاهراً به امر شاه عباس ساخته شده است و ابعاد هر ضلع آن تقریباً به 40 متر می رسد . این پل دارای یک دهانه ی بزرگ و دو دهانه ی کوچک در طرفین بوده که در حال حاضر یک دهانه کوچک آن باقی مانده است . و بقیه آن تخریب شده است که طول آن 50 متر و عرض آن 5 متر بوده است . ( ستوده صفحه 341 ) لازم به یادآوری است که قدمت این پل به دوره ی صفوی بر می گردد .از این پل در حال حاضر یک چشمه کوچک و قسمتی از سک پایه که آن نیز تخریب شده ، باقی مانده است . طاق این پل دارای خیز که ارتفاع آن از نوک جناق تا کف، 20/4 متر و عرض آن 70/3 متر است . طول باقی مانده پل 15 متر و گذرگاه آن نیز 5 متر است و ارتفاع جانپناه آن یک متر و قطر آن 60 سانتی متر است . دهانه طاق را ابتدا با آجر و گچ بنا، و بالای آن را با سنگ ، گل و آهک پر کرده اند و برای چیدن دیوارهای داخلی بعد از سه یا چهار ردیف آجر ، یک ردیف قلوه سنگ رودخانه ای چیده اند که این امر شاید به دلیل کمبود مصا لح و صرفه جویی در بکار بردن آجر بوده است . اما دیوارهای بیرونی را تماماً با آجر کار کرده اند . در قسمت غربی دهانه ی باقیمانده ، بقایای پل به ابعاد 160× 80 با پهنای 870 سانتیمتر و ارتفاع یک متر و طول 60/3 متر مشاهده می شود. پایه این پل جهت استحکام بیشتر با قلوه سنگ های رودخانه ساخته شده است. مصالح به کار رفته عبارتند از : قلوه سنگ در پایه ها ، آجر در ابعاد 5×20×20 سانتی متر و ملات ساروج . با توجه به مصالح به کار رفته که تلفیقی از آجر و سنگ است ، زیبایی خاصی به بنا بخشیده .این نوع معماری را می توان مختص منطقه دانست . این بنا به شماره 10 786در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

پل شاه عباسی املش

 

 

تالاب زربیجار

تالاب زربیجار در موقعیت جغرافیایی در استان گیلان واقع است. یکی از دیدنی ترین مناطق املش تالاب (سل) زربیجار است که بعنوان یک زیستگاه طبیعی برای حیوانات و پرندگان مهاجر ، همچنین محل ذخیره آب جهت مصارف شالیکاری حائز اهمیت می باشد. گنجایش آن بیست و پنج هزار متر مکعب آب بوده و آب این تالاب توسط چشمه های آن و از طریق رودخانه “هردوآب” و سرشاخه پلرود تأمین می گردد. پوشش گیاهان مردابی و نیلوفرهای آبی در تالاب ، جلوه ای فرحبخش برای گردشگران در فصل بهار و تابستان ایجاد می نماید. تالاب طبیعی است وبر حسب ظاهر درگذشته بسیار وسیع بود ولی به دلیل کاهش سطح آب و دخالت های انسان از سطح آن کاسته شده است . استخردو قسمت است. قسمت اول در کنار جاده و قسمت دوم به صورت تالاب همراه با گونه های تالابی است. تالاب از طریق جاده کمربندی املش قابل دسترسی است.

تالاب زربیجار

 

 

میل امام املش

این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۶۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. میل اُمام (meel omâm) که در میان مردم منطقه به برج امام و همچنین آتشکده ی دوران ساسانی معروف است، در فاصله یک کیلومتری شمال شرق روستای قدیمی و زیبای اُمام از توابع دهستان سمام بخش رانکوه شهرستان املش قرار دارد و دسترسی به آن از روستای سمام امکان پذیر است. میل امام بلندترین نقطه کوه سومان سرا، در ارتفاع 2000 متری سطح دریا قرار دارد.ستوده درباره ی این قلعه نوشته است: در مشرق آبادی اَمام در فاصله ایکه به خط مستقیم در حدود یک کیلومتر بر فراز قله ای سنگی و خاکی میله ایاز سنگ نتراشیده و گچ بنا شده است. شکل این میل، استوانه ای است که کمیروی مخروط قرار دارد و … روی سراسر بدنه ی خارجی را با گچ غربالی و درشتسفید کرده بودند تا از دور نمایان شود، این برج را باید جزء برج هایراهنما دانست. در فرهنگ جغرافیای ایران آمده است که در اطراف این میل بقایای ابنیه ی قدیمی از قبیل آجر و سفال مشاهده شده است، از این رو این برج، آتشکده و یا برج خبری بوده است. البته بعضی از ریش سپیدان محل هم معتقدند این محل در گذشته آتشکده بوده. از این نوع برج در اکثر نقاط کشور یافت می شود. بر بالای تپه طبیعی، بقایایی از میل امام به ارتفاع 670 سانتی متر دیده می شود(نزدیک به 7 متر) قطر پایه های آن بین 120 تا 140 سانتی متنر مربع متغیر است. قط محیط بنا در قسمت فوقانی کم تر است و در سمت غربی با توجه به شیب کوه ارتفاع بیشتری دارد. قطر داخلی برج 160 سانتی متر و ضخامت دیواره ی برج در قسمت فوقانی 114 سانتی متر است. در ورودی برج، سوراخ هایی تعبیه شده که احتمالا برای نصب تیر های چوبی سقف بوده است. در ارتفاع 350 سانتی متری در جهات شمالی – جنوبی، دیوار برج باریک تر شده و بر آمدگی سکومانندی دارد که احتمالا برای استقرار دیده بان بوده است. به نظر می رسد ارتفاع برج در گذشته بیش تر از 670 سانتی متر بوده و بخشی از آن تخریب شده است، بقایای آن در سطح تپه پراکنده است. در داخل این میل در ارتفاع 190 سانتی متری، تیر هایی موازی کف بنا نصب کرده بودند که بر اثر حفاری های غیر مجاز از بین رفته اند ولی جای بعضی از آن ها کاملا مشخص است. دیوار های خارجی بنا را با گچ سفید اندود کرده بودند تا بتوانند برای یافتن مسیر از میل به عنوان راهنما استفاده کنند. مصالح عمده ی این بنا سنگ لاشه، آجر، ساروج و گچ است. با توجه به موقعیت این برج و اشراف آن بر ارتفاعات منطقه و روستا های هم جوار، می توان گفت از این میل برای دیدبانی و راهنمایی مسافران استفاده می کردند و شاید اطلاق نام میل امام بر آن، همین دلیل بوده است. هم چنین این احتمال وجود دارد که در دوره های مختلف از این میل برای ارسال پیام با دود، آتش و … استفاده می شده است.

میل امام املش

 

 

برگرفته از وب سایت : seeiran.ir